Μπέιζμπολ

Τα μεγαλύτερα παιχνίδια MLB ποτέ

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Το μεγαλύτερο παιχνίδι MLB ποτέ! Δεν είναι ασυνήθιστο για τα παιχνίδια MLB να έχουν extra-innings, και ένας καλός αριθμός παιχνιδιών έχει σημειωθεί στην ιστορία του παιχνιδιού ως το μεγαλύτερο παιχνίδι MLB!

Το παιχνίδι μπορεί να διαρκέσει μέχρι το 26ο innings και μερικές φορές ακόμη περισσότερο. Σπάνια βλέπουμε έναν αγώνα μπέιζμπολ που να διαρκεί πέρα ​​από το όριο των 20 ιννντερ, αλλά λίγα παιχνίδια στην ιστορία του MLB έχουν ξεπεράσει αυτό το ακραίο όριο.

Μπορείτε να μαντέψετε το μεγαλύτερο παιχνίδι στο μεγάλο πρωτάθλημα κατά συμμετοχές που έχουν ξεπεράσει το όριο των 20 συμμετεχόντων;

Έντεκα μακρύτερα παιχνίδια MLB
Έντεκα μακρύτερα παιχνίδια MLB (Πηγή: NPR)

Εδώ έχουμε συγκεντρώσει μια λίστα με τα έντεκα μεγαλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του MLB. Παρακαλούμε λοιπόν μείνετε μαζί μας για να μάθετε την απάντηση!

Τώρα χωρίς άλλη καθυστέρηση, ας βουτήξουμε στη λίστα μας.

γρήγορη επισκόπηση

Αλλά πριν από τις λεπτομέρειες, κορυφώστε πρώτα τη συνολική κατάταξη της λίστας.

Αγώνας Περίοδος
11. Λος Άντζελες Ντότζερς VS. Εκθέσεις του Μόντρεαλ 22
10. Minnesota Twins VS. Ινδιάνοι του Κλίβελαντ 22

Έντεκα μακρύτερα παιχνίδια MLB ποτέ

Έχουμε ετοιμάσει τη λίστα μας με την κύρια αναφορά από MLB.com .

11. Λος Άντζελες Ντότζερς VS. Εκθέσεις του Μόντρεαλ

Για το πρώτο παιχνίδι στη λίστα μας, επιστρέφουμε στον αγώνα μεταξύ Los Angeles Dodgers και Montreal Expos στις 23 Αυγούστου 1989. Το παιχνίδι διήρκεσε έξι ώρες και 14 λεπτά, συνολικά 22 innings.

Ο αγώνας έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μόντρεαλ. Ωστόσο, εκείνοι που κέρδισαν ήταν οι Dodgers, νικώντας τους Expos στο γήπεδο της έδρας τους.

Το Los Angeles Dodgers γιορτάζει τη νίκη τους, 23 Αυγούστου 1989
Los Angeles Dodgers Celebrating Their Win, 23 Αυγούστου 1989 (Πηγή: Mlbstatic.com)

Το παιχνίδι είναι το δεύτερο σε διάρκεια παιχνίδι με ξεκίνημα χωρίς σκορ. Και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέχρι την 22η και τελευταία περίοδο.

Ο Rick Dempsey, ο Orel Hershiser και ο rookie John Weteland ήταν οι πρωταγωνιστές των Dodgers στο παιχνίδι.

Ο Hershiser παρουσίασε τα δυνατά του pitching, έκλεισε τα Expos για τα πρώτα επτά innings και ο Weteland έβαλε μέρος για την τελική εξάδα.

Η διατήρηση ενός υψηλού μέσου όρου κτυπήματος MLB δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αλλά διαβάστε εδώ για τα 15 καλύτερα κουρκούπια MLB με τον καλύτερο μέσο όρο κτυπήματος!

marcus allen και nicole brown smith

10. Minnesota Twins VS. Ινδιάνοι του Κλίβελαντ

Το 10ο μεγαλύτερο παιχνίδι MLB έλαβε χώρα μεταξύ των Minnesota Twins εναντίον Cleveland Indians στις 31 Αυγούστου 1993. Το παιχνίδι διήρκεσε έξι ώρες και 17 λεπτά, ολοκληρώνοντας στην 22η περίοδο.

Ο αγώνας έγινε στο Metrodome, το εντός έδρας γήπεδο για τους Minnesota Twins. Οι Δίδυμοι εκμεταλλεύτηκαν το γήπεδο της έδρας τους και κέρδισαν το παιχνίδι με 5-4.

1993 Η ομάδα του Κλίβαντ της Ινδίας
1993 Ινδική ομάδα του Κλίβελαντ (Πηγή: Bonanza.com)

Οι Ινδοί Albert Belle και Jim Thome έδωσαν ένα προβάδισμα στην ομάδα τους με προβάδισμα 4-1 στην όγδοη περίοδο. Ωστόσο, οι Twins πήραν δύο πίσω στο όγδοο inning και ισοφάρισαν στο 4.

Το σκορ παρέμεινε για άλλα 11 1/2 επιπλέον innings. Στη συνέχεια, ο Pedro Munoz των Twins ολοκλήρωσε το παιχνίδι στο τέλος της 22ης περιόδου με μια αποτυχία εντός έδρας από τον Jason Grimsley.

9. Colorado Rockies VS. San Diego Padres

Οι Colorado Rockies και το San Diego Padres ήρθαν αντιμέτωποι σε ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του μεγάλου πρωταθλήματος. Το παιχνίδι διήρκεσε έξι ώρες και 16 λεπτά στο Petco Park στις 17 Απριλίου 2008.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με στάμνες από τον Jake Peavy του Padres εναντίον του Jeff Francis του Κολοράντο. Ο Peavy έβαλε οκτώ inning χωρίς σκορ και πέτυχε 11 κόντρα στον Francis, ο οποίος πέτυχε επτά σκορ.

Ο Yorvit Torrealba του Colorado Rockies Hugs Kip Wells After the Rockies Beat The San Diego Padres, 2008 (Πηγή: Denverpost.com)

Μέχρι το 14ο inning, δεν σημειώθηκαν τρεξίματα. Ο Μπραντ Χόπ του Κολοράντο έδωσε προβάδισμα 1-0 στην ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Το προβάδισμα ισοφάρισε από το σινγκλ του Padre's Josh Bard RBI στο κάτω μέρος.

Ήταν άλλα επτά ακόμη ατέρμονα innings μέχρι το 22ο όταν ο Troy Tulowitzki από το Κολοράντο οδήγησε την ομάδα στη νίκη στο γήπεδο του Padres.

8. Μπρούκλιν Ντότζερς VS. Boston Bees

Για το 8ο μεγαλύτερο παιχνίδι MLB μας, επιστρέφουμε στις 27 Ιουνίου 1939, όταν οι Brooklyn Dodgers και οι Boston Bees αντιμετώπισαν κατά μέτωπο. Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για να κερδίσουν τον αγώνα σε 23 συμμετοχές, σε διάστημα πέντε ωρών και 15 λεπτών.

Ο αγώνας έγινε στο Beehive στο Allston, και μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι, ήταν 8:12 μ.μ. Οι Μέλισσες προηγήθηκαν με 2-0 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, χάρη στους Hank Majeski και Eddie Miller.

Brooklyn Dodgers, 1939 (Πηγή: Getty Images)

Ωστόσο, ο Mel Almada του Dodger βοήθησε να πάρει ένα πίσω στο επόμενο μισό-inning σε ένα run-score-ground-out. Στη συνέχεια, το single RBI του Ernie Koy ισοφάρισε το παιχνίδι στην κορυφή του όγδοου inning.

Ο ήλιος είχε αρχίσει να δύει και οι Μέλισσες φαινόταν ότι είχαν κερδίσει το παιχνίδι στο 13ο inning, αν δεν ήταν η επιστροφή των Dodgers.

Το παιχνίδι έληξε με ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων όταν ο διαιτητής της πλάκας Babe Pinelli κάλεσε το παιχνίδι λόγω του σκότους.

7. San Francisco Giants VS. Νέα Υόρκη Μετς

Ένα άλλο μακρύτερο παιχνίδι MLB που ολοκληρώθηκε σε 23 συμμετοχές ήταν μεταξύ San Francisco Giants εναντίον New York Mets. Η ομάδα έγραψε ιστορία στις 31 Μαΐου 1964, στο Στάδιο Shea μπροστά σε 57.037.

Και οι δύο ομάδες είναι η μοναδική ομάδα του MLB που έχει παίξει τρία παιχνίδια τουλάχιστον 23 περιόδων. Ο αγώνας είναι αξιομνημόνευτος όχι μόνο λόγω των 23 συμμετεχόντων, αλλά και επειδή ήταν το δεύτερο παιχνίδι ενός δικέφαλου.

Και οι δύο ομάδες είχαν ήδη παίξει εννέα innings όπου οι Giants κέρδισαν με 5-3. Έπειτα έπαιξαν 23 επιπλέον innings, κάνοντας το σύνολο των innings που έπαιξαν την ημέρα 32.

Στάδιο Shea 1964, 57.037 Giants Vs. Mets (Πηγή: Barstool Sports)

Οι Giants προηγούνται του παιχνιδιού με 6-1 στα 23 innings του παιχνιδιού 2, χάρη στο single RBI του Willie Mays. Ωστόσο, ο Joe Christopher του Mets βοήθησε την ομάδα να κάνει μια επιστροφή και ισοφάρισε το παιχνίδι.

Οι San Francisco Giants κέρδισαν τελικά το παιχνίδι με 8-6. Ο Gaylord Perry σημείωσε δέκα innings χωρίς σκορ ανακουφίζοντας με εννέα χτυπήματα για την απόλυτη νίκη.

Από τη λήξη της σεζόν του 2021, νέα εντυπωσιακά ρεκόρ έχουν σημειωθεί από πολλούς παίκτες. Ως εκ τούτου, θέλετε να μάθετε τα καλύτερα ρεκόρ MLB για το 2021; Κάντε κλικ εδώ για να μάθετε!

6. Philadelphia Athletics VS. Αμερικανοί της Βοστώνης

Στο νούμερο 6, έχουμε τον αγώνα Philadelphia Athletics εναντίον Boston Americans που έγινε την 1η Σεπτεμβρίου 1906. Ο αγώνας έγινε ένα Σάββατο απόγευμα στο Huntington Avenue Grounds της Βοστώνης, μπροστά σε ένα εκτιμώμενο κοινό 18.000.

Οι Athletics ήταν οι πρώτοι που χτύπησαν με ένα χτύπημα με τέρμα στο εσωτερικό του πεδίου από τον Χάρι Λορντ στην κορυφή της τρίτης περιόδου. Αυτό επιστράφηκε από τον Freddy Parent of Boston's στο κάτω μέρος του έκτου.

Φιλαδέλφεια Στίβος' Jack Coombs
Jack Coombs της Philadelphia Athletics (Πηγή: Sabr.org)

Δύο στάμνες ήρθαν στην κορυφή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο πρωτάρης του Στίβου Τζακ Κουμπς και ο Τζο Χάρις της Βοστώνης συμμετείχαν σε ολόκληρο το παιχνίδι και ειδικά ο Κουμπς έδωσε μια λαμπρή εμφάνιση.

Οι Athletics έσπασαν την ισοπαλία με τη Βοστώνη στο 24ο inning με τη βοήθεια των Oscee Schrecongost, Socks Seybold και Danny Murphy. Στη συνέχεια, οι Philadelphia Athletics κέρδισαν τον αγώνα με σκορ 4-1.

5. Detroit Tigers VS. Φιλαδέλφεια Στίβος

Στο νούμερο 5, έχουμε και πάλι τη Philadelphia Athletics να παίζει το μεγαλύτερο παιχνίδι MLB, όπου αντιμετώπισε τους Detroit Tigers στις 21 Ιουλίου 1945, σε έναν αγώνα 24 ιννινγκ που διήρκεσε τέσσερις ώρες και 48 λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν το ρεκόρ AL για το μεγαλύτερο παιχνίδι πριν από το White Sox και ο αγώνας των Brewers το ξεπέρασε. Οι Tigers and Athletics ήρθαν αντιμέτωποι το απόγευμα του Σαββάτου στο Shibe Park στη Φιλαδέλφεια.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν μόνο δύο στάμνες. Ο Les Muller επέστρεψε από τη στρατιωτική θητεία στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και έπαιξε τα πρώτα 19 2/3 innings για τους Tigers. Ο Dizzy Trout κλήθηκε στη συνέχεια με δύο δρομείς και δύο άουτ στην 20η περίοδο.

πόσο κάνει η sidney crosby

Ντιτρόιτ Τάιγκερς VS. Philadelphia Athletics, 1906 (Πηγή: Barstoolsports.com)

Από την άλλη πλευρά, ο Russ Christopher ήταν ο αρχικός pitcher για τους Athletics και έπαιξε τα πρώτα 13 innings. Και για τα τελευταία 11 innings, ο Joe Berry πλήρωσε τη θέση.

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σπάσει το σκορ της ισοπαλίας όταν ο αγώνας έληξε λόγω σκοταδιού.

4. Χιούστον Άστρος VS. Νέα Υόρκη Μετς

Το 4ο μεγαλύτερο παιχνίδι MLB παίχτηκε στις 15 Απριλίου 1968, μεταξύ του Χιούστον Άστρος και της Νέας Υόρκης Μετς. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν 24 innings σε χρονικό πλαίσιο έξι ωρών και έξι λεπτών στο Astrodome.

Ο Tom Seaver του Mets και ο Don Wilson του Astros ήταν οι πρώτοι που ξεκίνησαν τον αγώνα. Ήταν η δεύτερη σεζόν του Seaver στο MLB και έκανε δέκα συμμετοχές με δύο μόνο χτυπήματα. Εν τω μεταξύ, ο Wilson πήγε εννέα χωρίς σκορ με μόνο πέντε χτυπήματα.

Ο βασικός του Mets Tom Seave
Mets Starter Tom Seave (Πηγή: Getty Images)

Ο αγώνας συνεχίστηκε καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν για να ξεπεράσουν η μία την άλλη. Ο πίνακας αποτελεσμάτων τη στιγμή του 20ου inning έγραφε: 'Ελπίζουμε να απολαμβάνετε το τρίτο παιχνίδι της αποψινής ημέρας όσο απολαύσατε τα δύο πρώτα.'

Τελικά, στο τέλος της 24ης περιόδου, ο Μπομπ Ασπρομόντε του Άστρους χτύπησε μια τυπική μπάλα στο έδαφος, κάτι που έκρινε το παιχνίδι. Ο αγώνας έληξε με σκορ Houston Astros 1 με New York Mets 0.

3. St. Louis Cardinals VS. Νέα Υόρκη Μετς

Βρισκόμαστε στα πρώτα τρία μεγαλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του MLB. Στο νούμερο 3, έχουμε το παιχνίδι του 1974 μεταξύ των St. Louis Cardinals και της New York Mets.

Ο αγώνας έγινε το βράδυ της Τετάρτης 11 Σεπτεμβρίου στο Στάδιο Shea. Περισσότεροι από 13.460 οπαδοί παρευρέθηκαν και το παιχνίδι διήρκεσε επτά ώρες και τέσσερα λεπτά. Μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι, ήταν 3:13 τα ξημερώματα.

Ο Bake McBride του St. Louis Cardinals έρχεται με τη νίκη
Το Bake McBride of St. Louis Cardinals Comes In With the Winning Run (Πηγή: Ap photo)

Ο Τζέρι Κούσμαν του Μετς έκανε το προβάδισμα 3-1 της ομάδας στην ένατη περίοδο. Ο Ken Reitz των Cardinals ισοφάρισε με δύο άουτ. Μόλις το 25ο παιχνίδι και οι δύο ομάδες μπορούσαν να σκοράρουν ξανά.

Οι Cardinals κέρδισαν το παιχνίδι με σκορ 4-3.

Ήταν αναμφισβήτητα ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια MLB και μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι, εκτιμάται ότι 1.000 οπαδοί έμειναν στις εξέδρες.

2. Chicago White Sox VS. Milwaukee Brewers

Στο νούμερο 2, βλέπουμε τον αγώνα μεταξύ των Chicago White Sox εναντίον των Milwaukee Brewers στις 8 Μαΐου 1984. Ο αγώνας έγινε στο Comiskey Park, με 14.754 θαυμαστές.

Το παιχνίδι έπρεπε να ολοκληρωθεί σε δύο ημέρες, το οποίο κράτησε οκτώ ώρες και έξι λεπτά. Μετά τα πρώτα 17 innings, το παιχνίδι διακόπηκε στη 1 π.μ. και το σκορ ήταν 3-3 μεταξύ της ομάδας.

Το Chicago White Sox γιορτάζει τη νίκη τους (Πηγή: Barstoolsports.com)

Στην κορυφή του ένατου inning, οι Brewers είχαν το πάνω χέρι και έμοιαζαν ότι θα κέρδιζαν το παιχνίδι. Ωστόσο, οι Julio Cruz και Rudy Law της White Sox βοήθησαν να ισοφαρίσουν το σκορ απέναντι στον αντίπαλό τους.

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει μέχρι την επόμενη μέρα, και οι Brewers μπόρεσαν και πάλι να πάρουν το προβάδισμα στην 21η περίοδο, όταν ξανάρχισε το παιχνίδι. Ως εκ θαύματος, η White Sox μπόρεσε να χρονομετρήσει το παιχνίδι στο κάτω μέρος και να κερδίσει με σκορ 7-6.

1. Μπρούκλιν Ρόμπινς VS. Boston Braves

Τώρα, το μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του MLB πηγαίνει στον αγώνα μεταξύ Μπρούκλιν Ρόμπινς και Μπόστον Μπρέιβς. Για αυτό το παιχνίδι, επιστρέφουμε στην 1η Μαΐου 1920. Έγιναν 6 innings πριν την έναρξη του παιχνιδιού λόγω σκοταδιού.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαρκέσει περισσότερο από αυτό, αν δεν έδυε ο ήλιος και το σκοτάδι.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο Braves Field και έληξε ισόπαλο στο 1. χρειάστηκαν τρεις ώρες και 50 λεπτά για να τελειώσει το παιχνίδι.

Ο Ivy Olson των Brooklyn Robins ήταν ο πρωταγωνιστής που έκανε ένα σινγκλ της RBI πάνω από το shortstop Rabbit Maranville στο πέμπτο. Στη συνέχεια, ο Tony Boeckel των Braves έκανε ένα ισόπαλο σερί με ένα μονό προς κέντρο στο κάτω μέρος του έκτου.

Μπρούκλιν Ρόμπινς' Cadore Leon
Brooklyn Robins’ Cadore Leon (Πηγή: Sabr.org)

Δεν σημειώθηκαν άλλα σκορ μέχρι να ακυρωθεί το παιχνίδι λόγω σκοταδιού. Ήταν ένα απίστευτο παιχνίδι και δεν θα γινόταν ποτέ σε παιχνίδια μεγάλων πρωταθλημάτων σήμερα.

Αυτό το παιχνίδι είναι αξέχαστο για τις εξαιρετικές 26 συμμετοχές και τον ρόλο των pitcher στο παιχνίδι. Ο αρχικός pitcher Leon Cadore της Robins και ο Joe Oeschger των Braves παρουσίασαν ολόκληρο το παιχνίδι των 26 ινννινγκ.

συμπέρασμα

Στο μπέιζμπολ, μια επιστροφή είναι πάντα δυνατή, καθώς ο χρόνος δεν μπορεί να τελειώσει ποτέ. Το παιχνίδι μπορεί να συνεχιστεί, και όπως μπορείτε να δείτε, το μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του MLB είχε 26 innings, σχεδόν φτάνοντας στην 27η θέση.

Ωστόσο, μπορεί κανείς μόνο να μαντέψει πόσο δύσκολο πρέπει να ήταν για τους παίκτες να παίξουν με την εξάντλησή τους κατά τη διάρκεια της μεγάλης περιόδου. Πρέπει επίσης να ήταν πολύ δύσκολο για τους οπαδούς να παρακολουθούν τον αγώνα για περισσότερες από επτά ώρες καθισμένοι στην κερκίδα ή στον καναπέ.

Από το 2019, το MLB έκανε τη μέση διάρκεια του αγώνα μπέιζμπολ σε 3 ώρες, 5 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα. Το πρωτάθλημα προσπαθεί περαιτέρω να επιταχύνει το παιχνίδι. Επομένως, το να δείτε ένα παιχνίδι που πηγαίνει στο 20ο inning ή ακόμα περισσότερο μπορεί να μην είναι δυνατό στο μέλλον.

Όλοι γνωρίζουμε πόσο διάσημο είναι το MLB στη βορειοαμερικανική ήπειρο, αλλά ξέρετε πώς είναι η καλύτερη προσέλευση στο MLB; Κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε και να μάθετε!