Ποδόσφαιρο

Σαουθάμπτον 0-2 Λιντς Γιουνάιτεντ: Ο Μπάμφορντ πέτυχε το 16ο γκολ του

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Το 16ο γκολ του Πάτρικ Μπάμφορντ στη Premier League τη φετινή σεζόν βοήθησε τη Λιντς Γιουνάιτεντ να κερδίσει τη Σαουθάμπτον μπροστά σε 8.000 οπαδούς στο St Mary's Stadium.

Μπάμφορντ, ο οποίος είχε χάσει προηγουμένως μια ευκαιρία όταν κέρδισε μόνο τερματοφύλακα Άλεξ Μακάρθι . Πετάει τη μπάλα στα δίχτυα, ακολουθώντας τη μπάλα του Ροντρίγκο εναντίον των Αγίων.

Ο Λιντς πρόσθεσε μια στιγμή στον χρόνο τραυματισμών μετά το χτύπημα του Μπάμφορντ από τον ΜακΚάρθι, με τον Τάιλερ Ρόμπερτς να γυρίζει πίσω.

Η καλύτερη ευκαιρία του Σαουθάμπτον ήρθε νωρίς, αλλά Τσε Άνταμς «Το κεφάλι κόπηκε από τον τερματοφύλακα της Λιντς Κίκο Κασίγια .

Η νίκη ανέβασε τη Λιντς πάνω από την Άρσεναλ και την Έβερτον στην όγδοη θέση και εξασφαλίζει Μαρσέλο Μπιέλσα Ο δευτερεύων τερματισμός στο top 10.

Η Σαουθάμπτον παραμένει στην 14η θέση της Πρέμιερ Λιγκ με ένα παιχνίδι να απομένει στη σεζόν.

Η Λιντς συνεχίζει να έχει μια καλή σεζόν.

Πίεσε τη μπάλα του πέρα ​​από τον Μακάρθι με σταθερή γωνία. Το γκολ του Bamford ήταν μια ασυνήθιστη στιγμή ποιότητας για τους scrappy.

Αλλά ένα διασκεδαστικό παιχνίδι την ημέρα που οι οπαδοί επέστρεψαν στην Premier League.

Αυτή ήταν μόνο η τρίτη φορά που οι οπαδοί ήταν στο εντός έδρας παιχνίδι της Σαουθάμπτον το 2020-21. Αφού 2.000 από αυτούς παρακολούθησαν τη νίκη με 3-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στις 13 Δεκεμβρίου και την ήττα με 1-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι έξι ημέρες αργότερα.

Αλλά επέστρεψαν σπίτι τους απογοητευμένοι καθώς ο Μπάμφορντ πήρε ένα και έκανε ένα για να συνεχίσει την καλή σεζόν της Λιντς.

Η Λιντς συνεχίζει να έχει μια καλή σεζόν (Πηγή: Khelnow .com)

Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος το 2019-20 και τον αποκλεισμό 16 σεζόν στην κορυφαία κατηγορία. Η ομάδα του Λίντς του Μαρσέλο Μπιέλσα έχει κερδίσει πολλούς οπαδούς με το επιθετικό στυλ ποδοσφαίρου.

Η νίκη σημαίνει ότι θα μπορούσαν να είναι μόνο η δέκατη πέμπτη ομάδα από την έναρξη της Premier League το 1992-93. Για να τερματίσει στην ένατη θέση μετά τη νίκη της προόδου την περασμένη σεζόν.

Και η σεζόν μπορεί ακόμη και να τελειώσει σε ευρωπαϊκές σπουδές, παρόλο που χρειάζονται αποτελέσματα για να κάνουν το καλύτερο.

Ας υποθέσουμε ότι η Λιντς κερδίζει μια μεγάλη εντός έδρας επί της Γουέστ Μπρομ. Έβδομη θέση Η Γουέστ Χαμ έχει χάσει και τα δύο τελευταία παιχνίδια της. Και η Έβερτον και η Άρσεναλ δεν έχουν καταγράψει άλλη νίκη.

Η ομάδα του Μπιέλσα θα μπορούσε να εξασφαλίσει την έβδομη θέση και μια θέση στο συνέδριο του Europa League την επόμενη σεζόν.

Για τον 27χρονο Μπάμφορντ, τον οποίο η Αγγλία δεν έχει εγκρίνει, μια καλή σεζόν τον οδήγησε στην πέμπτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ.

Πίσω από τον Χάρι Κέιν της Τότεναμ, τον Μοχάμεντ Σαλάχ της Λίβερπουλ (αμφότεροι με 22 γκολ), τον Μπρούνο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18 γκολ) και τον Σον Χέουνγκ-μιν της Τότεναμ (17 γκολ).

Οι φίλαθλοι δημιουργούν μια καλή ατμόσφαιρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν.

Αν και έβρεχε λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, το παιχνίδι ξεκίνησε με έντονο ήλιο στη νότια ακτή. Και οι θεατές βοήθησαν στη δημιουργία μιας όμορφης ατμόσφαιρας.

Ο τερματοφύλακας της Λιντς έκανε το δεύτερο ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο Μπιέλσα κράτησε την υπόσχεσή του πριν από τον αγώνα και άφησε εκτός τον Γερμανό αμυντικό Ρόμπιν Κόχ και τον Πολωνό χαφ Ματέους Κλιχ για να προετοιμαστούν για το τέλος του Euro 2020 το καλοκαίρι.

Η Casilla κλήθηκε στη σκηνή καθώς έπρεπε να κόψει το κεφάλι της στο Adams μόνο στο δεύτερο λεπτό.

Πριν από το παιχνίδι, ανακοίνωσαν ότι ο Theo Walcott συμφώνησε να υπογράψει τους Αγίους σε διετές συμβόλαιο. Όταν έληξε το συμβόλαιο δανεισμού του στην Έβερτον και ο Αγγλος διεθνής είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει.

για ποιον έπαιξε ο troy aikman

Οι οπαδοί δημιουργούν μια καλή ατμόσφαιρα, αλλά η Λιντς κερδίζει (Πηγή: Goalzz)

Πήρε τη μπάλα γύρω από τον Κασίγια στην περιοχή του πέναλτι, παρόλο που η Ισπανία τον ανάγκασε να την επεκτείνει. Και με έντονο μάτι, ο Γουόλκοτ έπρεπε να περάσει, χωρίς παίκτη της Σαουθάμπτον στο τέλος της σέντρα του.

Ο μάνατζερ του Άγιου Βασίλη, Ραλφ Χασενχάτλ, έφερε τον εξαιρετικό επιθετικό Ντάνι gsνγκς κατά τη διάρκεια του διαλείμματος και τον Τζέιμς Ουάρντ-Πρόουζ. Πριν από το παιχνίδι, ο οποίος κέρδισε το βραβείο Παίκτης της Χρονιάς έσπασε ένα βέλος στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Η Λιντς δεν πυροβόλησε στο πρώτο ημίχρονο αλλά μεγάλωσε στο παιχνίδι μετά το διάλειμμα.

Η Λιντς δεν πυροβόλησε στο πρώτο ημίχρονο αλλά μεγάλωσε στο παιχνίδι μετά το διάλειμμα. Και έδωσαν στους Αγίους μια προειδοποίηση όταν ο Μπάμφορντ έσκασε και συνάντησε μόνο τον ΜακΚάρθι. Να τραβήξει πολύ την μπάλα και να τελειώσει το δωμάτιο.

Ο επιθετικός στη συνέχεια συγκρούστηκε με τον Μοχάμαντ Σαλίσου του Σαουθάμπτον και χρειάστηκε θεραπεία. Αλλά αναρρώθηκε και σημείωσε το πρώτο γκολ του παιχνιδιού, με τα πόδια του Μακάρθι, στο 73ο λεπτό.

Ο gsνγκς, όπως και ο Μπάμφορντ, που παλεύει για την ομάδα της Αγγλίας στο Euro 2020, είχε την ευκαιρία να πάρει ισοπαλία.

Αλλά έχασαν και αλώβητοι πιάστηκαν σε αντεπίθεση με τον Μακάρθι. Σύμφωνα με το χτύπημα του Ρόμπερτς του Μπάμφορντ για να εξασφαλίσει το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Υπέροχη ώρα για όλους

Ο προπονητής της Σαουθάμπτον, Ραλφ Χασένχουτλ, μιλώντας στους οπαδούς, είπε: amazingταν εκπληκτικό για μένα. Όταν βγήκα στην αρχή του παιχνιδιού, ήταν καλή ιδέα να τους δω να κάθονται εκεί.

Φαινόταν πολύ γεμάτο αν και ήταν μόνο 8.000, αλλά ήταν απίστευτο. Είναι μια μεγάλη στιγμή για όλους. Προσπαθήσαμε πολύ να τους νικήσουμε γιατί ήταν καλοί και μας στήριξαν μέχρι το τέλος.

Ξεχάσαμε εντελώς πόσο διασκεδαστικό ήταν να τα φέρουμε πίσω και πόσο ωραίο να τα βλέπουμε. Μας δίνει κάτι να ανυπομονούμε για την επόμενη σεζόν.

Η Σαουθάμπτον δεν μπορούσε να κερδίσει τους επισκέπτες (Πηγή: Sportskeeda)

Ως αποτέλεσμα, ο Hasenhuttl πρόσθεσε: Ένα δύσκολο αναμενόμενο παιχνίδι με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για εμάς αλλά χωρίς γκολ.

Δεν μπορούμε να παίξουμε καλύτερα από αυτό. Το κάναμε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ένιωθα ότι είχαμε πολλές ευκαιρίες να πάμε στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά είχαν άλλο εργαλείο που δεν είχαμε.

Ο προπονητής της Λιντς Μαρσέλο Μπιέλσα προς τον Πάτρικ Μπάμφορντ: Ο Πάτρικ έχει δουλέψει πολύ σκληρά με πολύ κόπο και χρόνο για να λάμψει. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι αισιόδοξος για την καμπάνια που έχει, όποια κι αν είναι αυτή.

Όλα όσα έχει καταφέρει αυτή τη σεζόν οφείλονται σε όλη την αφοσίωση και την προσπάθεια που έχει καταβάλει για να δείξει τις ικανότητές του.

Στο πρώτο γκολ του Ρόμπερτς στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Μπιέλσα πρόσθεσε: Χάρηκα που σκόραρε επειδή είχε παίξει τόσα παιχνίδια και δεν μπορούσε να το κάνει.