Ποδόσφαιρο

Ο Λέστερ άνοιξε ένα κενό τεσσάρων πόντων

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Ο Λέστερ άνοιξε ένα χάσμα τεσσάρων πόντων στην τέταρτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ με νίκη επί της Γουέστ Μπρομ στο King Power Stadium.

Τρία γκολ στο 13ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έκαναν ζημιά καθώς ο επιθετικός Jamie Vardy πήρε το ένα και βοήθησε τον άλλο.

Timothy Chestnuts προπόνησε τον Vardy για το άνοιγμα του παιχνιδιού πριν ξεκινήσει Kelechi Iheanacho μετά την επιτυχία της Λέστερ στην τρίτη λωρίδα.

Ο αμυντικός Τζόνι Έβανς κούνησε μια αντίστροφη γωνία για να κάνει 2-0.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές πιθανότητες να σκοράρει, Μάθιου Περέιρα των Castagne και Matheus Pereira της Γουέστ Μπρομ χτύπησαν επίσης σκληρά στο πρώτο ημίχρονο.

Η νίκη του Λέστερ είναι πλέον τέσσερις βαθμοί πίσω από την Τσέλσι, η οποία παίρνει την τελική θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ με έξι ακόμη παιχνίδια. Οι δύο ομάδες συναντιούνται στο πρωτάθλημα και στον τελικό του FA Cup τον επόμενο μήνα.

πού πήγε ο Chris Collinsworth στο κολέγιο

Δεν σκέφτομαι άλλες ομάδες. Πρέπει να σκεφτούμε μόνοι μας. Μπορούμε να ελέγξουμε μόνοι μας, είπε ο διευθύνων σύμβουλος της Leicester, Brendan Rodgers.

Αυτή η ομάδα θα χάσει μερικές φορές παιχνίδια, αλλά είναι πολύ πιστή και θέλει να βελτιωθεί. Εάν έχετε αυτό, είναι ένα εισιτήριο ονείρου. Αυτό είναι το μόνο που μπορείτε να ζητήσετε ως προπονητής.

Η Γουέστ Μπρομ βρίσκεται στο χείλος του υποβιβασμού καθώς είναι εννέα βαθμοί από την ασφάλεια και έχουν πολύ χαμηλότερη διαφορά γκολ από τον Μπέρνλι στην 17η θέση.

Ο διευθυντής Sam Allardyce είπε ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Λέστερ, ο οποίος πρόσθεσε ότι ακολουθούσαν ακριβώς την Μάντσεστερ Σίτι σε αυτό το παιχνίδι.

Μπορείτε να δείτε γιατί ο Λέστερ είναι στο πρωτάθλημα και γιατί βρίσκεται στον τελικό του FA Cup, πρόσθεσε. Η Λέστερ είναι πολύ καλύτερη από τη Σαουθάμπτον και πολύ καλύτερη από την Τσέλσι. Είναι σαν τα καλύτερα αγόρια.

Η αδυσώπητη Λέστερ τελειώνει μια αξέχαστη εβδομάδα.

Μετά την κράτηση της θέσης του στον τελικό του FA Cup την Κυριακή, ο Λέστερ δεν μπόρεσε να τελειώσει την εβδομάδα με καλύτερο τρόπο.

Φαινόταν πρόθυμοι να πάρουν τα πόδια τους μπροστά τους - καταγράφοντας την άμυνα της West Brom έξω με μπάλες από τον Youri Tielemans και οδήγησαν τρεξίματα από τους Vardy και Castagne.

Ο Iheanacho και ο James Maddison είχαν και οι δύο πιθανότητες στα πρώτα 10 λεπτά πριν οι Tielemans έπαιζαν στο Castagne και το έβαλαν στο πιάτο για να χτυπήσει ο Vardy στη μέση.

Λέστερ Σίτι (Πηγή η κορυφαία πτήση)

Λέστερ Σίτι (Πηγή: Η κορυφαία πτήση)

michael oher για ποιον παίζει

Ο τελευταίος αμυντικός της West Brom, Dara O’Shea του Iheanacho, εμπόδισε τη στιγμή της Λέστερ, αλλά η επιστροφή ήταν προσωρινή καθώς ο Evans κούνησε το κεφάλι του 2-0 μέσα σε τρία λεπτά από το άνοιγμα του Vardy.

Ο Striker Vardy έγινε προμηθευτής όταν πέρασε τον αντίπαλό του και έβαλε τον Iheanacho για τρίτη φορά στο Λέστερ.

Ο στόχος ήρθε αφού ο Pereira της West Brom και ο Castagne του Leicester έφτασαν στη θέση, και θα μπορούσε να υπήρχε ένα άλλο γκολ για τον Iheanacho πριν από το διάλειμμα, αλλά το πέτυχε περισσότερο από έξι μέτρα.

Η ασυνεπής επίθεση του Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο προκάλεσε ζημιά και βρήκαν ακόμη αρκετό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο - ο Iheanacho είδε το σουτ του O’Shea να μπλοκάρει στο κουτί και ένα σετ από ελεύθερο λάκτισμα από τον τερματοφύλακα Sam Johnstone, ενώ το μακρύ τσιπ του Vardy έφτασε.

Ο Ρότζερς κατάφερε επίσης να διώξει τους Μάντισον, Βάρντι και Βέσλι Φοφάνα στο παιχνίδι της Δευτέρας εναντίον του Κρίσταλ Πάλας.

Η «μεγάλη απόδραση» του Baggies είναι όλα εκτός.

Οι νίκες της Τσέλσι και του Σαουθάμπτον έδωσαν πίσω στη Γουέστ Μπρομ μια ελπίδα ελπίδας κατά τη διάρκεια της βδομάδας τους για να εξασφαλίσει θέση στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ομάδα Γουέστ Μπόρμ

Team West Borm (Πηγή: Premier League)

Ο Allardyce ονόμασε την ίδια πλευρά που νίκησε τον Σαουθάμπτον, αλλά η διαφορά στην απόδοση ήταν σαφής.

Ο Λέστερ νίκησε τη Γουέστ Μπρομ από το πρώτο λεπτό και δεν μπόρεσε να ανακάμψει στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που θα μπορούσε να έχει δει πολλά γκολ να πηγαίνουν στο δρόμο τους.

Η γωνία του Περέιρα χτύπησε στο δοκάρι, ο Mbaye Diagne έχασε εντελώς την ευκαιρία στην άκρη του κουτιού και η απεργία του Ματ Φίλιπς πήγε κατευθείαν στον τερματοφύλακα σε μερικές περιπτώσεις στο Γουέστ Μπρομ.

Οι αναπληρωτές Semi Ajayi, Hal Robson-Kanu και Karlan Grant δεν κατάφεραν να επηρεάσουν το δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Λέστερ πλησίασε τη νίκη.

Αυτό σημαίνει ότι κάθε πιθανότητα ενός μεγάλου διαλείμματος για τη West Brom έχει τελειώσει - έχουν 18 πόντους για να παίξουν, αλλά έχουν πάρει μόνο 24 αυτή τη σεζόν.

«Ο Λέστερ έχει σπάσει τις άμυνες μας» - είπαν

Ο διευθυντής της Λέστερ Μπρένταν Ρότζερς στο BBC Sport: Στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήμουν καθόλου χαρούμενος. Θα μπορούσαμε να είμαστε πιο ακριβείς στο πέρασμα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, ελέγξαμε το παιχνίδι.

Ο διευθυντής της Leicester Brendan Rodgers (Source Foxes of Leicester)

Ο διευθυντής της Leicester Brendan Rodgers (Πηγή: Foxes of Leicester)

πόσο καιρό ήταν ο dirk nowitzki στο nba

Συνολικά, είμαι πολύ χαρούμενος που η νίκη της Πρέμιερ Λιγκ ήταν πάντα μεγάλη. Ήμασταν μια χαρά, αλλά θα μπορούσαμε να είμαστε πολύ καλύτεροι. Θα ήταν πάντα μια υπέροχη δοκιμασία. Πρέπει να ελέγξουμε τον εαυτό μας και την απόδοσή μας.

Ο διευθυντής της West Brom Sam Allardyce στο BT Sport: Ο Λέστερ ήταν πολύ καλός για εμάς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να προσβλέπουμε στους δύο, και ένας από τους κύριους λόγους για τα πρόσφατα αποτελέσματά μας ήταν η αλληλεγγύη μας. Ο Λέστερ είναι λυπημένος. Δεν μπορούσαμε να τα αντιμετωπίσουμε.

Ήταν ένα καλό δεύτερο ημίχρονο. Αλλά δεν πήραμε πολλά από την άλλη πλευρά. Στο τέλος, αξίζαμε να νικήσουμε. Πρέπει να διορθώσετε τα βασικά και αυτές οι βάσεις μας άφησαν. Πρέπει να κερδίσουμε πέντε από τις έξι μυρωδιές [παραμένοντας στην Premier League]. Θα κάνουμε ότι μπορούμε.