Euro Cup

Δανία 1-2 Βέλγιο: παίκτες και οπαδοί δείχνουν υποστήριξη στον Έρικσεν στο 10ο λεπτό

Ο Κέβιν ντε Μπρούιν προέτρεψε το Βέλγιο να ανακάμψει με τη Δανία, η οποία εξασφάλισε τη θέση της στους τελευταίους 16 του Euro 2020, καθώς οπαδοί και παίκτες αποτίουν φόρο τιμής στον Δανό μεσοεπιθετικό Κρίστιαν Έρικσεν, που αναρρώνει από καρδιακή προσβολή.

Ο Έρικσεν νοσηλεύεται αφού λιποθύμησε στο γήπεδο στο στάδιο Πάρκεν στον αγώνα του Σαββάτου με τη Φινλανδία.

Τα τεράστια αφιερώματα έγιναν στον φυλαχτό αριθμό 10 της Δανίας πριν και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο αγώνας διακόπηκε στο 10ο λεπτό όταν παίκτες, επίσημοι και υποστηρικτές χειροκροτούν για ένα λεπτό.

Αυτό ήρθε μετά Γιουσούφ Πούλσεν έδωσε στους φιλοξενούμενους ένα όνειρο να ξεκινήσουν ένα λεπτό και 39 δευτερόλεπτα από τον αγώνα, μπαίνοντας μετά από ένα λάθος στην βελγική άμυνα.

Ο Ντε Μπρούιν αποβλήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι άλλαξε το παιχνίδι.

Πήρε μέρος στον αγώνα, παίρνοντας πάσα από Ρομέλου Λουκάκου πριν την εύρεση Thorn Hazard να πυροβολήσει στο σπίτι. Στη συνέχεια οδήγησε τον νικητή 20 λεπτά πριν από την καλή κίνηση του Λουκάκου.

Martin Braithwaite έφτασε κοντά στην ισοφάριση για τη Δανία αργά. Αλλά η κεφαλιά του ήταν εμφανής στην κορυφή του μπαρ.

τι σημαίνει tj watt;

Επιπλέον, η νίκη σημαίνει ότι το Βέλγιο βρίσκεται στην κορυφή του Ομίλου Β με έξι βαθμούς από δύο ματς, ενώ η Δανία είναι κάτω με μηδέν βαθμούς.

Η Δανία επέστρεψε στο στάδιο Parken για πρώτη φορά μετά την κατάρρευση του Eriksen.

Η Δανία επέστρεψε στο στάδιο Parken για πρώτη φορά από τότε που το τραγικό περιστατικό του Eriksen κατέρρευσε στο γήπεδο το Σαββατοκύριακο.

Επιπλέον, και οι δύο ομάδες οπαδών έδειξαν την υποστήριξή τους στον παίκτη με μηνύματα προς αυτόν σε πανό στις κερκίδες.

Ταυτόχρονα, η ολοκλήρωση του εθνικού ύμνου της Δανίας χαιρετίστηκε με έναν τεράστιο βρυχηθμό.

Και αυτό ξεπεράστηκε μόλις δύο λεπτά αργότερα, όταν η Δανία πήρε το προβάδισμα μετά από ένα λάθος στην βελγική άμυνα.

Η Δανία επέστρεψε στο στάδιο Parken για πρώτη φορά μετά τον Eriksen

Η Δανία επέστρεψε στο στάδιο Parken για πρώτη φορά μετά την κατάρρευση του Eriksen (Πηγή: Nation World News)

Τζέισον Ντεναγιέρ Η κακή εκκαθάριση δέχθηκε επίθεση από Pierre-Emile Hojbjerg , ο οποίος βρήκε γρήγορα τον Πούλσεν και τον Δανό επιθετικό ισόπαλο εντός έδρας.

Το Βέλγιο, που νίκησε τη Ρωσία με 3-0 στον πρώτο του αγώνα, δεν μπορούσε να συνεχίσει καθώς το περιστατικό φάνηκε να τους κυριεύει.

Αλλά η εισαγωγή του De Bruyne στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου άλλαξε τα πάντα καθώς παρείχε μια εξαιρετική ερμηνεία καμεών.

Ο μέσος έχει αναρρώσει πρόσφατα από σπασμένη μύτη και κόγχη ματιών. Αλλά η επιστροφή του και οι επιδόσεις του από τον πάγκο θα δώσουν σίγουρα στους Βέλγους μια φυσική ώθηση στο να πάνε στα νοκ άουτ γύρους.

Παίκτες και οπαδοί από τη Δανία και το Βέλγιο υποστήριξαν τον Κρίστιαν Έρικσεν κατά τη διάρκεια ενός λεπτού χειροκροτήματος μετά τον αγώνα της ομάδας τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο διαιτητής Bjorn Kuipers σταμάτησε τον αγώνα στο 10ο λεπτό αφού ο Yussuf Poulsen έδωσε την ευκαιρία στη Δανία να πάρει το προβάδισμα.

Ο Έρικσεν αναρρώνει από καρδιακή προσβολή στο ίδιο γήπεδο όταν η Δανία άνοιξε με τη Φινλανδία στην Κοπεγχάγη το Σάββατο.

Ο Kevin de Bruyne ενθάρρυνε το Βέλγιο να επιστρέψει.

Ο Κέβιν ντε Μπρούιν ενθάρρυνε το Βέλγιο να επιστρέψει και να υπερασπιστεί τη θέση του στους τελευταίους 16.

Αυτό που με απογοήτευσε ήταν το αποτέλεσμα. Δεν περίμενα πολλά από αυτό το παιχνίδι. Αλλά δεν μπορώ πραγματικά να εκφράσω πόσο περήφανος είμαι για αυτήν την ομάδα τώρα, είπε ο Δανός προπονητής Κάσπερ Χιούλμαντ.

που ήταν παντρεμένος κυνηγός

Γνωρίζουμε ότι προφανώς θα είναι πολύ δύσκολες εβδομάδες για σένα, Κρίστιαν. Αλλά είμαστε εδώ για εσάς. Θα κρατηθούμε και θα νικήσουμε τους Ρώσους. Δεν έχουμε τελειώσει ακόμα σε αυτόν τον αγώνα.

Ο Kevin de Bruyne ενθάρρυνε το Βέλγιο να επιστρέψει

Ο Kevin de Bruyne ενθάρρυνε το Βέλγιο να επιστρέψει (Πηγή: The Independent)

Πριν από τέσσερις ημέρες, είχαν σχεδόν χάσει έναν από τους καλύτερους φίλους τους κατά τη διάρκεια του πρώτου τους παιχνιδιού στο Euro 2020. Και συνεχίζουν και παίζουν ένα παιχνίδι όπως αυτό, και αυτό είναι απλά εκπληκτικό.

Οι οπαδοί συγκεντρώθηκαν σε μεγάλο αριθμό πριν από την έναρξη του αγώνα. Και πολλοί φορούσαν το πουκάμισο του Έρικσεν, ενώ τα τοπικά κτίρια κρεμούσαν πανό στα παράθυρά τους προς υποστήριξη.

Ένας μεγάλος καμβάς αποκαλύφθηκε με τη φανέλα του Έρικσεν στο γήπεδο πριν από τον αγώνα. Και οι υποστηρικτές και των δύο εθνών έδειξαν πανό με τις λέξεις For Christian and Belgium loves you Christian.

Το You Will Never Go Alone παιζόταν λίγο πριν έρθουν οι παίκτες στο γήπεδο. Και υπήρχε ένα δυνατό τραγούδι του εθνικού ύμνου της Δανίας.

Ο μέσος Thomas Delaney είπε: Όλοι έχουμε αποδεχτεί το γεγονός ότι είναι πραγματικά δύσκολο για εμάς να είμαστε ξανά εδώ. και τραγουδήστε τον εθνικό ύμνο.

Ο Πούλσεν σκόραρε για τη Δανία δύο λεπτά αργότερα. Αυτό οδήγησε σε μια συναισθηματική κατακραυγή για τους παίκτες που έτρεξαν στους οπαδούς τους μέσω της γραμμής επαφής.

Το Βέλγιο είχε τον έλεγχο της μισής Δανίας όταν το παιχνίδι διακόπηκε στο 10ο λεπτό για να αφήσει χρόνο για χειροκροτήματα.

Η πρώην διεθνής Αγγλίδα Karen Carney είπε ότι είχε αναστατωθεί πριν από τον αγώνα.

Όλοι ήταν συναισθηματικοί. Είμαι σίγουρος ότι παρακολουθεί και είναι χαρούμενος. Αυτό έφερε όλους μαζί.

Επιπλέον, ο σχολιαστής Conor McNamara πρόσθεσε: Το χειροκρότημα ήταν μια έκρηξη αγάπης και υποστήριξης. Η αγάπη που έδειξε ο κόσμος του ποδοσφαίρου και το πόσο εκτιμάται, είναι για να το δουν όλοι.

οι υποστηρικτές και των δύο εθνών έδειξαν πανό με τις λέξεις όπως το Βέλγιο σε αγαπάει χριστιανικά (Πηγή: Ultimated Viral News)

Αρκετά μέλη της βελγικής ομάδας έχουν παίξει με τον Έρικσεν σε επίπεδο συλλόγων, συμπεριλαμβανομένου του συμπαίκτη του Ρομέλου Λουκάκου στην Interντερ.

Ο Λουκάκου, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ καθώς το Βέλγιο νίκησε τη Ρωσία με 3-0 το Σάββατο. Ανακοινώθηκε ένα μήνυμα υποστήριξης για τον Έρικσεν με μια κάμερα στον αγωνιστικό χώρο πίσω από ένα από τα γκολ του.

Ο Έρικσεν έπαιξε επίσης για τους αμυντικούς Jan Vertonghen και Toby Alderweireld κατά τη διάρκεια της επταετούς θητείας του στην Τότεναμ.

Πόσο καιρό ήταν το eli manning στο nfl

Την Τρίτη, ο Έρικσεν είπε ότι είναι καλά υπό τις συνθήκες και στη συνέχεια δημοσίευσε μια φωτογραφία στο κρεβάτι του νοσοκομείου με τους αντίχειρες.

Ο Δανός αρχηγός Σιμόν Κιάερ, ο οποίος αγωνίζεται στην Μίλαν, έστειλε μια δήλωση πριν από το παιχνίδι λέγοντας ότι η ομάδα θα παίξει για τον Κρίστιαν. Και τώρα, θα είναι εξοπλισμένο με ένα μηχάνημα εκκίνησης της καρδιάς.