Ποδόσφαιρο

Γυναίκες Τσέλσι 2-2 Μάντσεστερ Σίτι Γυναίκες

Η άμυνα της Τσέλσι για τον τίτλο της Σούπερ Λιγκ Γυναικών βρίσκεται στα χέρια τους. Ωστόσο, η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθεί να βρίσκεται σε καυτά τακούνια, μετά από μια συναρπαστική σύγκρουση στο The Academy Stadium.

Λόρεν Χάμπ Ο καθυστερημένος ισοσταθμιστής επιβεβαίωσε ότι η Σίτι παραμένει δύο βαθμούς πίσω από την Τσέλσι με δύο παιχνίδια για να ακολουθήσει μια ξαφνική επανένωση.

Η Lauren Hemp έμεινε στο περιθώριο μετά από ένα λάθος από την Chelsea. Ντουό Φραν Κίρμπι και Μίλι Μπράιτ έφτασε στο 2-2 αφού ο Pernille Harder κτύπησε τους επισκέπτες την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα.

Ο Sam Kerr χτύπησε το ανοιχτήρι με μια ισχυρή κεφαλιά πριν ο Chloe Kelly της City ισοσταθμίσει για τον ισοσταθμιστή.

Η πόλη είχε πολλές πιθανότητες να κερδίσει αργά. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, Ann-Katrin Berger, έκανε ένα θαύμα που αρνήθηκε τον Hemp πριν σταματήσει την απεργία της Georgia Stanway.

Η Lucy Bronze βγήκε στην κορυφή από ένα σημείο χωρίς σήμα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος.

Ταυτόχρονα, ο Kerr είχε την ευκαιρία για όλους, αλλά απέκλεισε τον τίτλο της Τσέλσι με το τελικό λάκτισμα του παιχνιδιού.

Όμως ο στόχος απορρίφθηκε όταν αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα Ellie Roebuck.

Ο αγώνας υποβλήθηκε ως νικητής του τίτλου.

Και οι δύο προπονητές συμφώνησαν στη διατύπωση ότι το αποτέλεσμα του αγώνα θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην κατεύθυνση του τίτλου.

για ποιον έπαιξε brad culpepper

Συνιστάται να είναι ο καλύτερος αγώνας της σεζόν μεταξύ των δύο ομάδων.

Αυτό, όπως εξήγησε ο διευθυντής του Man City, Gareth Taylor, έκλαιγε για μήνες.

Δεν απογοήτευσε καθώς είχε να κάνει με τον νικητή του WSL. Πρόβλημα ποινής, ποιότητα και στις δύο πλευρές και η συνεχής ροή του επιθετικού ποδοσφαίρου.

Ο θόρυβος δημιουργήθηκε λιγότερο από δύο λεπτά από την Πόλη, όταν η οδήγηση της Kelly αναγκάστηκε να εξοικονομήσει στην περιοχή κοντά στο Μπέργκερ, πριν ο Μπρονζέ μείωσε την Κερ μετά την ληστεία της.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να είναι ο νικητής (Source The Guardian)

Η Τσέλσι θα μπορούσε να κερδίσει τον τίτλο (Πηγή: The Guardian)

Ήταν υπεύθυνοι για τα πρώτα 15 λεπτά καθώς οι Hemp και Kelly συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα από το ευρύ φάσμα των θέσεων της Chelsea, ενώ ο Sam, ο Mewis έδειξε τη δύναμή της στη μέση του γηπέδου.

Αλλά η Κερ μπορούσε να μπεί μετά την άμυνα της Σίτι δύο φορές τα πρώτα λεπτά πριν ανοίξει το κεφάλι της με ένα γκολ και η Τσέλσι ενίσχυσε την δυναμική τους.

Ο Roebuck πήρε τη μπάλα και το μεγάλο κομμάτι του Kerr. Ενώ τρυπήθηκε στο κουτί, αλλά ο Harder την κράτησε δροσερή για να το βάλει μέσα.

Καθώς το παιχνίδι προχώρησε, έγινε όλο και πιο ανοιχτό - η City τους άσκησε πίεση αργά καθώς ο νικητής θα τους μετατρέψει σε κούρσα τίτλου.

Ο ηρωισμός του Berger αρνείται ότι ο Hemp και ο Stanway κράτησαν την Chelsea.

Αλλά ο Μπρονζέ έχασε μια χρυσή ευκαιρία καθώς γύρισε το φαρδύ κεφάλι της από ένα σημείο χωρίς σήμανση έξι μέτρα στο περίπτερο.

Στη συνέχεια, ο Kerr έτρεξε πρόσωπο με πρόσωπο με την τελική πράξη του παιχνιδιού και δεν θα ήταν έκπληξη αν συνέβαινε μια άλλη εκπληκτική ευκαιρία. Αλλά ο Roebuck προσποιήθηκε ότι ήταν μεγάλος και μπλόκαρε το σουτ.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να κερδίσει τον τίτλο στο Τότεναμ στον επόμενο αγώνα.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να κερδίσει τον τίτλο στο Τότεναμ στον επόμενο αγώνα της στις 2 Μαΐου εάν η Σίτι δεν γλιστρήσει.

Αλλά το αποτέλεσμα ήταν μια γλυκόπικρη νίκη για την Τσέλσι με το τρόπαιο στα χέρια τους δύο παιχνίδια.

Και οι εορτασμοί του διευθυντή Emma Hayes το έχουν αποδείξει πλήρως στο γήπεδο.

Ο διευθυντής του Manchester City Gareth Taylor:

Για μένα, έμοιαζε νικητής αργά. Είχαμε μια καλή ευκαιρία, και ο τερματοφύλακας τους έκανε μια εξοικονόμηση παγκόσμιας κλάσης.

Υπάρχει ακόμα μια ευκαιρία, αλλά μπορείτε να καταλάβετε την απογοήτευση των παικτών. Φαινόταν ότι θα βρούμε τον νικητή αργά, αλλά ήμασταν ξεπερασμένοι.

τι είναι Ρωμαίος βασιλεύει το πραγματικό όνομα

Ο διευθυντής του Manchester City Gareth Taylor (Source The Guardian)

Ο διευθυντής του Manchester City Gareth Taylor (Πηγή: The Guardian)

Σε αυτό που χρειάζονται για να νικήσουν την Τσέλσι:

Λεπτομέριες. Μπορείτε να δείτε ότι είναι πολύ μικρό μεταξύ των δύο ομάδων.

Είμαστε σε υψηλότερο επίπεδο ή λιγότερο. Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να είμαστε εκεί μαζί τους. Νομίζω ότι είναι μόνο χρόνος και λίγη λεπτομέρεια.

Είμαι περήφανος για τον τρόπο που έχουμε παίξει και το ποδόσφαιρο που παίξαμε αυτή τη σεζόν.

Διευθυντής της Chelsea Emma Hayes:

Θα έπρεπε να έχουν κερδίσει το παιχνίδι. Ο Man City αναμενόταν να έρθει σε μας όταν νίκησε 2-1 στο ημίχρονο. Δεν ήταν άνετο. Ήταν ένα από αυτά που ένιωθα ότι πρέπει να δούμε.

Όλη η ομάδα παρέμεινε μαζί και παρέμεινε σταθερή όπου ήταν απαραίτητο.

Τελικά, μετέτρεψαν τους φόβους σε διασκέδαση, και στο τέλος, αυτή ήταν η μόνη διασκέδαση που είχαμε πλήρως.

Είμαι τόσο ανακουφισμένος που το παιχνίδι τελείωσε. Μισούσα κάθε λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου! Ήταν τόσο άβολα και οδυνηρά. Χαίρομαι που τελείωσε.

Όπως έχω πει πολλές φορές, μπορείτε να πετύχετε γκολ για να κερδίσετε παιχνίδια, αλλά η άμυνα κερδίζει τον τίτλο.

Η Ann Katrin-Berger είναι ένα απίστευτο πλεονέκτημα για την ομάδα. Εάν είναι υπό μεγάλη πίεση, ανταποκρίνεται περισσότερο.